نقش شرکت های تجاری در فارکس

شرکت های تجاری با ایجاد چرخه تولید در جوامع، شریان اصلی اقتصاد هستند و با عرضه و تقاضایی که در سطح محصول نهایی و یا مواد اولیه دارند بر تغییرات قیمت اثر می گذارند.

شرکت های تجاری چه کاری انجام می دهند

شرکت های تجاری با هدف تولید و توزیع کالا و خدمات فعالیت می کنند که منجر به گسترش فرصت های شغلی بسیاری در بخش های مختلف می شود.

بانکداری، بیمه، حمل و نقل، صنایع و خیلی از بخش های مختلف دیگر نتیجه فعالیت شرکت های تجاری هستند، همچنین منبع درآمد جامعه را تامین می کنند، فرصت های شغلی که به واسطه این شرکت ها ایجاد می شود باعث رشد اقتصادی و صنعتی یک کشور می شود.

جایگاه شرکت های تجاری در فارکس

در واقع پایه و اساس اقتصاد را شرکت های تجاری می گذارند و تاثیر به سزایی در چرخه زندگی بشر ایفا می کنند.

فعالیت این شرکت ها شامل خرید و فروش مواد اولیه، گیاهان، ماشین آلات، املاک و غیره می شود. از طرفی محصولات نهایی را به مصرف کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان می فروشند.

به طور کلی تجارت کالا و خدمات مختلف را در تمام سطوح جامعه انجام می دهند.

هدف شرکت های تجاری

تجارت یک فرآیند مستمر تولید و توزیع کالا و خدمات است. یک معامله را نمی توان به عنوان یک تجارت نامید. تجارت یک فعالیت مستمر است که باید به طور منظم انجام بگیرد و رشد کند تا به طور منظم دارای بازده باشد.

شرکت های تجاری باید به طور مداوم درگیر فعالیت های تحقیق و توسعه باشند تا بتوانند پا به پای رقبای خود در عرصه تجارت رقابت کنند.

کسب سود برای شرکت

تفاوت بین هزینه های صورت گرفته و درآمد حاصل از آن، سود یک شرکت تجاری را مشخص می کند. به همین دلیل سود، شاخص موفقیت و شکست یک تجارت محسوب می شود.

هدف اصلی یک کسب و کار معمولاً بدست آوردن بالاترین سطح ممکن از طریق تولید و فروش کالاها و خدمات است.

سود به عنوان یک نیروی محرک در پس کلیه فعالیتهای تجاری عمل می کند. سود برای بقا، رشد و گسترش تجارت لازم است. واضح است که هر شغلی برای کسب سود فعالیت می کند.

شرکت های تجاری

شرکت های تجاری در بازار ارز

همه شرکت کنندگان بازار ارز قدرت تاثیر گذاری بروی قیمت ارز را ندارند. برخی فقط با توجه به نرخ ارز رایج خرید و فروش می کنند. این بازیگران بخش قابل توجهی از حجم مورد معامله در بازار را تشکیل می دهند. شرکت های تجاری جزء این دسته از فعالان فارکس هستند.

شرکت های تجاری و مشاغل در هر اندازه ای از یک وارد کننده / صادر کننده کوچک گرفته تا یک شرکت با جریان نقدی چند میلیارد دلاری در بازار وجود دارد. آنها با توجه به ماهیت تجارت خود مجبور به دریافت یا پرداخت هزینه کالاها یا خدمات هستند. شرکت ها با معاملات تجاری یا سرمایه گذاری نیاز به خرید یا فروش ارز خارجی دارند. این “بازرگانان تجاری” موسوم به “comercial traders” از بازارهای مالی برای جبران خطر و محافظت از تجارت های خود استفاده می کنند.

نحوه عملکرد شرکت های تجاری در بازار فارکس

همانطور که گفته شد شرکت های تجاری که در امر واردات و صادرات فعالیت می کنند معاملات فارکس را برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات انجام می دهند. برای مثال یک تولیدکننده پنل خورشیدی آلمان را در نظر بگیرید که اجزای آمریکایی را وارد می کند و محصولات نهایی خود را در چین می فروشد. پس از فروش نهایی، یوان چینی که تولید کننده دریافت کرده است باید به یورو تبدیل شود. سپس شرکت آلمانی باید یورو را با دلار مبادله کند تا اجزای آمریکایی بیشتری خریداری کند.

شرکت های تجاری برای جلوگیری از ریسک مرتبط با تبدیل ارزهای خارجی، معاملات فارکس را انجام می دهند. همین شرکت آلمانی ممکن است دلارهای آمریکایی را در بازارهای محلی خریداری کند یا برای بدست آوردن دلار قبل از خرید اجزای سازنده از شرکت آمریکایی، توافق نامه مبادله ارزی را انجام دهد تا خطر قرار گرفتن در معرض ارز خارجی را کاهش دهد.

بعلاوه، پوشش در برابر ریسک ارزی می تواند سطح ایمنی را به سرمایه گذاری های خارج از کشور اضافه کند.

تمام شرکت ها به نوعی در بازار فارکس دخیل هستند و جزئی از تغییرات قیمت به شمار می آیند.

نحوه حضور یک شرکت خودرو سازی در بازار ارز

یک شرکت خودرو سازی در ایران برای محصولات تولیدی خود به یک رنگ مخصوص احتیاج دارد که فقط توسط یک شرکت در آلمان ساخته می شود. خودروساز ریال را به وسیله بانک به یورو منطقه اروپا تبدیل می کند، سپس رنگ را خریداری می کند و در نهایت محصول نهایی شرکت برای عرضه به بازار ارائه می شود. تبادل پولی که برای خرید رنگ صورت می گیرد، نقش یک شرکت در بازار فارکس است.

شرکت های تجاری در فارکس

نحوه حضور یک شرکت فرشبافی

فرش های ابریشمی که توسط کارگاه های فرشبافی تولید می شود تقاضای خوبی در خارج از کشور دارد. به همین علت این کالا به یک محصول عالی برای صادرات به شمار می آید. یک تاجر با فروش این محصولات در اروپا، یورو دریافت می کند و سپس آن را برای بازگشت، به ریال تبدیل می کند.

به صورت کلی تمام فعالیت های شرکتها که با تبدیل ارز همراه است آن ها را قسمتی از فارکس می کند.

شرکت های غیر تجاری در فارکس

بازرگانان و شرکت های غیر تجاری شامل سرمایه گذاران بزرگ موسسه ای، صندوق های تامینی و سایر نهادهایی که در بازارهای مالی برای کسب سود از سرمایه به معامله می پردازند، می شود.

منظور از غیر تجاری، شرکت هایی هستند که تنها با انجام معاملات ارزی و سرمایه گذاری بروی ارزها در بازار سود می کنند.

حرکتهای بزرگ در بازار معمولاً نتیجه فعالیتهای افراد حرفه ای است، بنابراین پیروی از آنها و پیروی از روندهایی که شروع می کنند ممکن است یک استراتژی خوب باشد.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *