حجم معاملات فارکس در روز 6.6 تریلیون

حجم معاملات فارکس (Forex market volume) روزانه به عدد 6.6 تریلیون دلار می رسد. این امر باعث شده فارکس به عنوان بزرگترین بازار مالی در جهان، بسیاری را به خود جذب کند.

مقدمه

بازار فارکس دارای ویژگی های منحصر به فرد بسیاری از جمله حجم معاملات است که برای معامله گران جدید تعجب آور است. در این مقاله نگاهی به بازار فارکس خواهیم داشت، و اینکه چطور و چرا معامله گران به طور فزاینده ای به سمت این بازار به عنوان بزرگترین و یا بهتر بگوییم بی رغیب ترین بازار کشیده می شود.

چهار تعریف زیر را به عنوان پیش نیاز برای ادامه مقاله در ذهن داشته باشید:

حجم معاملات چیست؟ به میزان پول یا ارزی که برای یک کالا، شی و … پرداخت می شود حجم یا ارزش معامله گفته می شود.

نقدینگی چیست؟ هر داراریی از جمله، کالا، ملک و یا هر چیز دیگری که قدرت و سرعت سریع نقد شدن را داشته باشد می توان گفت که از نقدینگی بالا برخوردار است.

چطور تریدرها برای معاملات خود در فارکس حجم تعیین می کنند؟ در هر پلتفرم معاملاتی در بخش ایجاد دستور اوردر گذاری قسمتی تحت عنوان ولوم وجود دارد که معامله گران با قرار دادن نسبتی از لات حجم معامله را مشخص می کنند. در مقاله ولوم و لات می توانید اطلاعات کافی کسب کنید.

مقیاس کوچک و بزرگ چیست؟ دو نوع گروه بندی برای شمارش اعداد استفاده می شود که مقیاس کوچک (آمریکایی) و مقیاس بزرگ (اروپایی) نام دارد.

حجم معاملات در بزرگترین بازار دنیا

6.6 تریلیون دلار حجم معاملات فارکس در روز می باشد که این مارکت را به غول بازارهای مالی تبدیل کرده است. این بازار به همان اندازه که می تواند مفید و سود آور برای معامله گران باشد، خطرات بزرگ و تا حدی غیر قابل جبران بهمراه دارد.

تبادل ارزها در بازار ارز

مجموع فعالیت بانک های بزرگ، موسسات و بانک های خصوصی، بانک های مرکزی و دولت ها، تجار و حجم معاملات خرده فروشی در روز حجم تراکنش 6.6 تریلیون دلاری را برای فارکس ایجاد می کند. این حجم معاملات در هیچ بازار دیگر وجود ندارد به همین دلیل است فارکس را یک غول بی رغیب می دانیم.

حجم روزانه معاملات در فارکس

اندازه و عمق بازار فارکس آن را به یک بازار معاملاتی ایده آل تبدیل کرده است. نقدینگی آن باعث می شود تا معامله گران به راحتی بتوانند ارز خود را بدون هیچ گونه تأخیر، خریداری یا بفروش برسانند. که این خود عاملی برای جذب پول بیشتر به این بازار است.

این سطح از تبادل باعث کاهش شدید هزینه های معاملاتی می شود. هزینه های کم، حجم تراکنش (میزان گردش مالی) و زمان معاملاتی انعطاف پذیر، فارکس را به بزرگترین بازار دنیا تبدیل کرده است.

سهم هر ارز از حجم 6.6 تریلیون چقدر است؟

ارزهای بسیاری تحت شبکه های بین بانکی فعال و در حال معامله است، در این بین برخی از نقدینگی بیشتری نسبت به دیگر برخودار هستند. نمودار زیر عمده میزهای معاملات جهان از کل گردش مالی متوسط نشان می دهد.

همان طور که مشاهد می کنید بیش از 40 درصد از سهم بازار در اختیار دلار آمریکا است.

حجم مبادلات و نقدینگی ارز ها در فارکس

در این نمودار میزان مبادلات هر ارز در فارکس نشان داده شده است. مجموع هر هشت میله برابر با 6.6 تریلیون است. در تصویر می بینیم که حجم معاملات دلار آمریکا 2.912 تریلیون دلار در روز است، سوالی که پیش می آید این است که در فارکس ارزها به صورت تکی هیچگاه بررسی نمی شوند و همیشه جفت ها هستند که حرف برای گفتن دارند.

فرض بگیرید در جفت ارز یورو دلار هستیم نرخ بازار عدد 1.2500 را نشان می دهد و قصد خرید EUR با حجم 100.000 واحد را داریم. حال این روند به این معنی است که: 125000 دلار باید بدهیم تا 100000 یورو دریافت کنیم ، در واقع به دلیل این که در دو سمت معامله واحد ارزی قرار دارد حجم معاملات باید دو برابر محسوب شود، برای همین است که در برخی منابع محموع حجم ارزها را از 200 درصد بیان می کند.

به عبارت دیگر می توان گفت که حج معاملات فارکس دو برابر 6.6 تریلیون است، یعنی 13.2 تریلیون.

تاثیر معاملات بزرگ

حجم معاملات بزرگ تأثیر چندانی بر جریان قیمتی در بازار ندارند. معاملات بزرگ شاید باعث نوسان در کوتاه مدت در تغییرات قیمت شوند. اما تاثیر زیادی در جریان و حرکت(روند) بلند مدت بازار ندارند.

تغییرات قیمت حاصل عرضه و تقاضای جمعی فعالان بازار است که حجم معاملات فارکس را شکل می دهد و هیچ گروه یا نهادی به تنهایی توان تغییر قیمت در بلند مدت را ندارد. به طور دقیق منظور از عدم دخالت در فارکس به این معنا است که هیچ گونه انحصاری در بازار وجود ندارد و یک نهاد مالک اکثر دارایی نیست که بتواند بازار را طبق میل خود بسازد.

مقایسه حجم معاملات فارکس با بورس

بازار های فراوانی امروز شکل گرفته است که معامله گران و سرمایه گذاران می توانند از طریق آن فعالیت کنند، تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از این بازارها برای فعالیت مناسب هستند، کمی پیچیده است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

مهمترین عنصر ممکن است تحمل ریسک معامله گر یا سرمایه گذار و سبک تجارت باشد.

به عنوان مثال، سرمایه گذاری بلند مدت در بورس های اوراق بهادار مناسب تر است. در حالی که برای معاملات کوتاه مدت، فارکس جذاب تر است.

عمده تجارت فارکس در جایی به نام “بازار بین بانکی” انجام می شود.

حجم مبادلات فارکس روزانه 6.6 تریلیون دلار است، در حالی که حجم معاملات بورس نیویورک 22 میلیارد دلار است.

لازم به ذکر است که بورس نیویوک بزرگترین بورس اوراق بهادار دنیا است. در زیر نمودار مقایسه حجم فارکس به عنوان یک بازار غیر متمرکز با سایر بورس های بزرگ دنیا را مشاهد می کنید.

حجم مبادلات بازار فارکس

در این نمودار قدرت و حجم نقدینگی فارکس نسبت به سایر بازارهای دیگر قابل لمس و بیانگر این موضوع است که فعالان بسیاری فارکس را مناسب سرمایه گذاری و معامله کردن دانسته اند. الیته لازم به ذکر است که حجم معاملات در سشن های مختلف، متفاوت است.

در فارکس حدود 6 تا 8 جفت ارز پر معامله وجود دارد که شامل بیشترین نقدینگی شناور بازار است در حالی که اغلب بورس ها صدها سهم برای بررسی معامله گران و سرمایه گذاران ارائه می شود. بنابراین تمرکز و بررسی چند ارز در فارکس کار را برای فعالان آسان می کند.

چرا حجم مبادلات بازار فارکس تا به این حد زیاد است؟

فارکس یک بازار منحصر به فرد است که روز به روز بزرگتر تر می شود. عوامل بسیاری رشد این بازار دخیل هستند که آنها را بررسی می کنیم.

وجود نقدینگی شدید در بازار

نقدینگی در این بازار زیاد است اما چرا، برای پاسخ به این سوال کمی ماهیت فارکس را بررسی می کنیم، فارکس یک مرکز خرید یا یک فروشگاه بزرگ ویا یک وبسایت تجاری نیست. فارکس یک شبکه گسترده و پهناور برای مبادله ارز در سطح جهان است بنابراین طبیعی است که لقب بزرگترین بازار دنیا را به خود اختصاص داده

پراکندگی جغرافیایی

از هر جای دنیا هر بانک یا هر نهاد و حتی هر شخصی به واسطه بروکر ها می تواند در این بازار حضور داشته باشد و قسمتی از این بازار باشد.

تعداد بیشتری از معامله گران و تنوع در بازار

از هرجای دنیا در فارکس حضور دارند و این یعنی تنوع و فعالیت ارزهای مختلف، معاملات در 24 ساعت شبانه روز به جز آخر هفته ها فعال است.

سودهای بسیار زیاد

شرایط در این بازار به گونه ای است که امکان کسب سودهای بزرگ فراهم است بنابراین افراد و شرکت های مختلفی جذب این بازار می شوند.

ورود به بازار با حجم های متفاوت

بدلیل گسترش شبکه اینترنت و رشد بروکرها و ایجاد دسترسی برای افراد عادی، معامله گران خرد بسیاری جذب فارکس می شوند. در این جا ذکر این نکته مهم است که از هر 100 نفر بیش از 80 نفر از این بازار با خاطره تلخ خارج می شوند پس عجله نکنید زیرا کسب سود در فارکس با تاس انداختن و دعا بدست نمی آید.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *