جفت ارزهای اصلی یا ماژور در فارکس

جفت ارزهای فارکس که یک سمت آن دلار آمریکا باشد و سمت دیگر آن یک ارز اصلی باشد، جفت ارزهای اصلی می نامیم.

مقدمه

بازار فارکس یک شبکه گسترده و شناور در سطح جهان است که امکان تبادل ارزها یا همان پول های رسمی هر کشور را فراهم می کند.

جفت ارزهای اصلی چیست

جفت ارزهای فارکس که یک سمت آن دلار آمریکا باشد و سمت دیگر آن را یک ارز اصلی تشکیل دهد، جفت اصلی یا Major currency pairs می نامیم.

جفت ارزهای اصلی

بیش از 80٪ معاملات در بازار فارکس شامل دلار آمریکا است. این حجم به علت استفاده دلار به عنوان ارز ذخیره در جهان است. اکثر کالاها، فلزات و مشتقات نفتی همگی با دلار آمریکا قیمت گذاری می شوند.

اگر کشوری به خرید نفت یا سایر کالاهای کشاورزی نیاز داشته باشد، ابتدا باید ارز خود را به دلار آمریکا تبدیل کند و سپس کالای مورد نظر را خریداری کند. 

کشور هایی مانند چین ، ژاپن و استرالیا نمونه هایی از وارد کنندگان سنگین نفت هستند و در نتیجه آنها ذخایر عظیم دلار آمریکا را در بانک های مرکزی خود نگه می دارند.

  • لازم به ذکر است که چین بیش از 3 تریلیون دلار آمریکا ذخیره ارزی دارد.

به عبارت دیگر جفت هایی که بیشترین نقدینگی و حجم مبادلات را دارند جفت اصلی محسوب می شوند. جفت ارزهای معاملاتی در زیر لیست شده است. آنها بزرگترین اقتصادهای جهان را شامل می شوند و در حجم بالایی معامله می شوند.

EUR / USDیورو / دلار آمریکاMajor pair
GBP / USDپوند انگلیس(استرلینگ) / دلار آمریکاMajor pair
USD / JPYدلار آمریکا / ین ژاپنMajor pair
USD / CHFدلار آمریکا / فرانک سوئیسMajor pair
AUD / USDدلار استرالیا / دلار آمریکاCommodity pair
USD / CADدلار آمریکا / دلار کاناداCommodity pair
NZD / USDدلار نیوزلند / دلار آمریکاCommodity pair

درک جفت ارزهای اصلی

بسیاری جفتهای اصلی را در بازار جهانی فارکس در نظر می گیرند و بیشترین معامله را دارند. اگرچه به طور گسترده ای تصور می شود که جفت اصلی فقط از چهار جفت تشکیل شده است ، اما برخی معتقدند که جفت USD / CAD ، AUD / USD و NZD / USD نیز باید به عنوان عمده در نظر گرفته شوند. این سه جفت را می توان در گروه معروف به “جفت کالا” یافت.

تبادل ارزها در بازار ارز
تبادل ارزها در بازار ارز

پنج ارز تشکیل دهنده جفت اصلی – دلار آمریکا ، یورو ، ین ژاپن ، پوند انگلیس و فرانک سوئیس – همه در میان هفت ارز برتر معامله شده از سال 2021 هستند.

یورو / دلار آمریکا جفت ارز پر معامله در جهان است که بیش از 20٪ از معاملات فارکس را نشان می دهد.

USD / JPY مکان دوم دور است و پس از آن GBP / USD و USD / CHF با سهم کمی از بازار جهانی فارکس قرار دارند.

بیش از نیمی از معاملات در بازار فارکس شامل دلار آمریکا است.

حجم معاملات در USD / CAD ، AUD / USD و NZD / USD به دلیل اقتصاد مبتنی بر کالا ، اغلب از آن در USD / CHF و گاهی GBP / USD بیشتر خواهد شد.

چرا تریدرها جفت ارزهای اصلی را معامله می کنند

این به این دلیل است که با گسترش حجم بیشتر بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی، اسپرد کاهش پیدا می کند. جفت های اصلی حجم زیادی دارند. بنابراین ، آنها تمایل دارند اسپرد کمتری نسبت به جفت های دیگر داشته باشند و بیشترین معامله گران را به سمت خود جلب می کنند.

حجم زیاد همچنین به این معنی است که معامله گران می توانند با حجم های بزرگ ، به راحتی وارد بازار شده و از بازار خارج شوند. در جفت های کم حجم ممکن است فروش یا خرید یک موقعیت بزرگ بدون ایجاد تغییر در قیمت قابل توجه باشد. حجم زیاد به معنای آن است که افراد بیشتری در یک زمان معین نیز مایل به خرید یا فروش باشند ، در نتیجه احتمال لغزش (اسلیپیچ) کمتر می شود. این بدان معنا نیست که لغزش نمی تواند در جفت های اصلی اتفاق بیفتد.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *