ارز فارکس چیست | ارزهای اصلی فارکس کدام اند

ارز فارکس چیست؟ هشت ارز، به عنوان ارزهای اصلی شناخته می شوند و هر کدام معرف یک کشور یا منطقه بوده که از اهمیت بالای نسبت به سایر ارزها برخوردار است.

مقدمه

ارز فارکس چیست این سوالی است که اکثر تازه وارد ها می پرسند؟ ارزها در فارکس در قالب جفت بیان می شوند اما برخی ارزها به تنهایی از اهمیت ویژه ای برخودار هستند، بنابراین ما در اینجا با دو سوال روبرو هستیم ارز فارکس چیست و ارزهای اصلی فارکس کدام اند؟

ارز فارکس چیست

فارکس بازاری است که در آن ارزهای بین الملی به صورت یک شبکه غیر متمرکز و گسترده در سطح دنیا در حال معامله است، ارز فارکس در واقع همان پول های رسمی کشورها هست که با در بازار فارکس تبادل می شود.

ارزهای اصلی فارکس

در فارکس ارزهایی که با بیشترین حجم معامله روبرو هستند، ارز اصلی بشمار می آیند. همچنین این ارزها متعلق به بزرگ ترین اقتصادهای دنیا می باشد.

  • یکی از مهم ترین دلایلی که این ارزها به عنوان ارزهای اصلی فارکس شناخته می شوند آن است که به عنوان ذخایر مالی نیز در سراسر دنیا به کار می روند.

در ادامه شش ارز فارکس که به عنوان ارزهای اصلی نیز شناخته می شوند را بررسی می کنیم

شش ارز اصلی:

USDدلار ایالات متحده
EURیورو اتحادیه اروپا
GBPپوند انگلستان
JPYین ژاپن
CHFفرانک سوئیس
CADدلار کانادا
  • در برخی منابع AUD و NZD را هم به عنوان ارزهای اصلی فارکس معرفی شده اند.

در تصویر زیر حجم مبادله روزانه ارزها را مشاهد می کنید:

حجم مبادلات و نقدینگی ارز ها در فارکس

ارز فارکس تحت تاثیر یک سری شرایط اقتصادی کلان از جمله رشد تولید ناخالص داخلی، وادرات، صادرات، عوامل اجتماعی، نرخ بیکاری، شرایط بازار املاک و مستغلات) و سیاست بانک مرکزی از اهمیت بیشتری برخودار می شود.

شش ارز فارکس که هر کدام دارای ویژگی های خاصی می باشند را به عنوان اصلی ترین ارزها بررسی می کنیم.

دلار آمریکا USD

بیشترین حجم معاملات در فارکس متعلق به دلار آمریکا است، که حدود 86٪ از کل معاملات بازار ارز را شامل می شود. همچنین به عنوان شاخصی برای اندازه گیری ارزها و کالاهای دیگر استفاده می شود. به عبارت دیگر دلار به عنوان پرمعامله ترین ارز فارکس به حساب می آید.

ارز فارکس

چندین مورد اساسی وجود دارد که بر دلار آمریکا تأثیر می گذارد. بیشتر فلزات و مشتقات نفتی با دلار آمریکا معامله می شوند. در نتیجه، نوسانات عرضه و تقاضا در این بازارها تأثیر فوری بر ارزش دلار دارد، همانطور که در سال 2008 با سقوط قیمت نفت و صعود EUR/USD به نرخ 1.60 اتفاق افتاد.

دلار به عنوان یک ارز امن در شرایط اقتصادی نامناسب محل خوبی برای سرمایه گذاران می شود.

نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر زیادی روی ارز دارد. تصمیمات بانک مرکزی فدرال تحت تأثیر تورم، اشتغال و تولید ناخالص داخلی است، بنابراین دلار نیز تحت تأثیر این عوامل است.

ارزهای اصلی و ارزهای کراس

از دیگر عوامل مهم دلار، تراز تجاری ایالات متحده و بدهی ملی آن است. به طور معمول، افزایش کسری تجاری و افزایش بدهی های ملی جذابیت پول ایالات متحده را کاهش می دهد. با این حال، گاهی اوقات سرمایه گذاران امنیت را مهم تر می پندارند و شاهد عکس این موضوع هستیم.

یورو آخرین ارز فارکس

یورو آخرین ارز در بازار فارکس است، زیرا جایگزین مارک آلمان شده است که 25٪ از معاملات فارکس را قبل از ایجاد یورو، تشکیل می داد. یورو توسط 18 کشور عضو اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. این دومین ارز معامله شده است که حدود 37٪ از معاملات فارکس را نشان می دهد.

ارزهای اصلی نماد یورو eur

عوامل اساسی که بر قیمت یورو تأثیر می گذارند اغلب مبتنی بر اقتصادهای کاملاً مستقل هستند که از واحد پولی مشترک استفاده می کنند، مانند فرانسه و به ویژه آلمان. مهمترین عواملی که عملکرد یورو را تحت تأثیر قرار می دهد تورم قیمت مصرف کننده و نرخ بهره تعیین شده توسط بانک مرکزی اروپا است.

شاخص های صادراتی و نرخ بیکاری کشورهای یورو نیز بر عملکرد واحد پول رایج تأثیر می گذارد، زیرا کشورهایی مانند آلمان صادرکنندگان عمده کالاهای تولیدی و فناوری هستند. اروپا همچنان به انرژی هایی مانند گاز و نفت روسیه از خاورمیانه وابسته است، بنابراین تقاضای بیشتر برای این محصولات تأثیر منفی بر واحد پول اروپا دارد.

مشکل دیگر در مورد یورو تفاوت بین اقتصادهای مختلف است، همانطور که در بحران بدهی 2011 برجسته شد. در صورت بروز مشکل، رهبران اتحادیه اروپا به سختی می توانند راه حل هایی پیدا کنند که هم برای اقتصادهای بزرگ و هم برای اقتصاد کوچک مفید باشد.

تا زمان بحران بدهی حاکمیت، یورو به عنوان یک ارز ذخیره جایگزین برای دلار در نظر گرفته می شد. متأسفانه، مشکلات اقتصادی حاشیه اتحادیه اروپا این اعتماد به یورو را تضعیف کرده است.

اتحادیه اروپا 28 عضو داشته و اتحادیه پول اروپا ، کشورهایی که از یورو استفاده می کنند، 19 عضو دارد.

ین ژاپنJPY

ارزهای اصلی نماد ین jpy

ین ژاپن قوی ترین و تا حد زیادی پرمصرف ترین ارز، در بازار آسیا است. ین سومین ارز معامله شده است، ین 20 درصد مبادلات جهانی را شامل می شود. تقاضای ین ژاپن عمدتا از شرکت های ژاپنی است که سود تجاری خود را به کشور خود بازگردانده اند. بنابراین ین به سودآوری این شرکت ها و بازار املاک و مستغلات حساس است.

اقتصاد ژاپن در درجه اول معطوف به صادرات صنعتی است. معاملات JPY در دوره هایی که ریسک گریزی به بازارها وارد می شود، از نظر معامله گران به عنوان ارز مطمئنی در نظر گرفته می شود، نرخ بهره پایین در ژاپن به بازرگانان این امکان را می دهد تا برای سرمایه گذاری در سایر کشورها با هزینه کم پول وام بگیرند.

همجواری و تنش ژاپن با چین می تواند تأثیر قابل توجهی در ین داشته باشد. مشکلات JPY مربوط به کاهش مداوم ارز و مداخلات بانک مرکزی است. بانک ژاپن نگران افزایش بیش از حد ین است(اخیراً ارز ژاپن در حال افزایش است)، که می تواند بر صادرات و اقتصاد کشور تأثیر منفی بگذارد.

در نتیجه، ژاپن دائما در تلاش است ارز خود را تضعیف کند. در اوایل دهه 1990، پس از ترکیدن حباب مسکن در سال 1980، تورم در ژاپن رخ داد، بنابراین، این همچنان یکی از بزرگترین تهدیدهای آینده ژاپن است.

با توجه به تعداد روز افزون شهروندان مسن و نگرانی های روز افزون درباره آینده، دولت برای کنترل تورم راه دشوار دارد.

پوند انگلیس GBP

ارزهای اصلی نماد پوند gbp

پوند(GBP) واحد پول انگلیس است. GBP با بیشترین معامله در برابر دلار و یورو، چهارمین ارز بین المللی بوده و 17٪ از معاملات را در بر می گیرد. 34٪ از معاملات فارکس از طریق “شهر” لندن انجام می شود که مرکز مالی بازار ارز فارکس است.

عوامل اساسی تأثیرگذار بر پوند به اندازه اقتصاد انگلیس و تأثیر آن بر جهان پیچیده و متنوع است. لندن را هنوز هم می توان به عنوان یک سرمایه مالی جهانی در نظر گرفت، زیرا بازار کالاهای آن نیز نقشی اساسی در تکامل GBP دارد. تورم و تولید ناخالص داخلی به شدت بر پوند تأثیر می گذارد، اما بازار مسکن برای پول انگلیس نیز مهم است.

معامله گران ارز فارکس در مواقعی که مشکلات اتحادیه اروپا خیلی شدید می شود، پوند را به عنوان جایگزین یورو استفاده می کنند. GBP همچنین متأثر از رویدادهای سیاسی است. این واحد پولی معمولاً به عدم اطمینان از وقایع مانند انتخابات واکنش منفی نشان می دهد.

فرانک سوئیس CHF

ارزهای اصلی نماد فرانک سوئیس chf

سوئیس کشوری کوچک است که در کوههای آلپ اروپا واقع شده است، با این وجود تجارت بین المللی قوی آن، فرانک سوئیس را به یکی از ارزهای اصلی در بازار فارکس تبدیل می کند.

CHF یکی دیگر از ارزهای محبوب در دوره های ریسک پذیری است: اقتصاد سوئیس و ذخایر عظیم طلای آن(با وجود کوچک بودن سوئیس، هفتمین ذخیره بزرگ جهان) به اعتبار این ارز افزوده است.

CHF نیز مانند JPY از مداخلات بانک مرکزی رنج می برد. بانک ملی سوئیس در 6 سپتامبر 2011 تا آنجا که CHF را به یورو متصل کرد پیش رفت و بدین ترتیب فشار رو به پایین دائمی بر ارز ایجاد کرد.

CHF به عنوان نوعی پناهگاه امن دیده می شود. اقتصاد آن پایدار است اما جایگاه آن در میان ارزهای اصلی را توجیه نمی کند. به لطف شهرت مطلوب سیستم بانکی آن، بسیاری از سرمایه گذاران با خرید CHF دارایی های خود را تأمین می کنند. فرانک سوئیس به دلیل کمبود نقدینگی در اعتبارات معاملات دیگر ارزهای اصلی تمایل به نوسان بیشتری دارد.

دلار کانادا CAD

ارزهای اصلی نماد دلار کانادا cad

از آنجا که اقتصاد کانادا صادرات محور است، دلار کانادا به عنوان “واحد پول کالا” در نظر گرفته می شود. از آنجا که بیشتر صادرات کانادا به ایالات متحده انجام می شود، اقتصاد کانادا و واحد پول آن به کشور همسایه وابسته است. صادرات اصلی نفت خام است، بنابراین دلار کانادا تحت تأثیر قیمت نفت خام است.

رشد اقتصادی جهانی و پیشرفت فناوری باعث می شود CAD برای سرمایه گذاران جذاب باشد. از طرف دیگر، مشکلات اقتصادی جهانی و ملی می تواند تأثیر نامطلوبی بر CAD بگذارد.

ارزهای مهم دیگر عبارتند از:

CNY – یوان چین

INR – روپیه هند

BZR – رئال برزیل

SEK – کرون سوئد

ZAR – راند آفریقای جنوبی

HKD – دلار هنگ کنگ

چه عواملی باعث برتری ارز فارکس می شوند؟

توجه داشته باشید که چین دومین اقتصاد بزرگ در جهان است و با این وجود واحد پول چین “بزرگ” در نظر گرفته نمی شود.

این بدان دلیل است که نرخ بهره و نرخ ارز را دولت تعیین می کند و نه بازار آزاد. هر یک از ارزهای نامگذاری شده در یک جفت ارز اصلی باید آزادانه معامله شود، به این معنی که هیچ دخالتی به شکل کنترل سرمایه یا محدودیت های دولتی در ورودی و خروجی وجود نداشته باشد.

هر یک از ارزهای اصلی به میزان کم یا زیاد ذخیره ارزی محسوب می شوند، دلار آمریکا بیش از 80٪ بازار را در اختیار دارد اما یورو ، پوند و ین نیز به عنوان ارز ذخیره استفاده می شود. دلیل اصلی نگهداری ارزهای خارجی و یا مهم از سوی کشورها این است که بتواند هر لحظه با هر کسی که متقاضی ارز در مقابل نیاز آنهاست مبادله کنند.

بنابراین جای تعجب نیست که حجم تجارت و جریان سرمایه در بین جفت های اصلی ارز بیشتر است.

مراقب اطلاعاتی که از رسانه ها دریافت می کنید باشید

وقتی مطبوعات مالی درباره “دلار” یا “یورو” می نویسند ، گزارشگران در واقع اشتباه می کنند. مراجعه به هر ارز فارکس بدون نام بردن ارز دوم در جفت باعث ایجاد سردرگمی می شود.

وقتی خبرنگاران می نویسد “دلار گران شد” ، به کدام دلار اشاره دارد؟ این می تواند شاخص دلار، قراردادهای آتی براساس سبد ارز یا USD / JPY یا حتی EUR / USD باشد، به عبارت دیگر، چیزی به عنوان ارز تک اسم در بازار فارکس وجود ندارد. طبق تعریف، همه ارزهای فارکس جفت هستند.

در واقع زمانی که از کاهش یا رشد یک ارز صحبت می کنیم باید نسبت متقابل آن را نیز ذکر کنیم.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *