بازار بین بانکی | بالاترین سطح از فارکس

بازار ارز بین بانکی (Interbank foreign exchange market) یا به اختصار (IFXM) متشکل از سازندگان بازار اولیه است که مقدار قابل توجهی از حجم بازار را معامله می کنند. نرخ پیشنهادات و درخواست بین بانکی مبنای نرخ ارز است.

بازار بین بانکی چیست

بازار بین بانکی شبکه جهانی است که توسط موسسات مالی برای تجارت ارز بین خود استفاده می شود.

در حالی که برخی از معاملات بین بانکی توسط بانکها به نمایندگی از مشتریان بزرگ انجام می شود، بیشتر معاملات بین بانکی بصورت انحصاری انجام می شود، به این معنی که از طرف حسابهای خود بانکها انجام می شود.

جایگاه بازار بین بانکی در فارکس

بانک ها برای مدیریت ریسک نرخ ارز و نرخ بهره از بازار بین بانکی استفاده می کنند.

کلیه فعالیت های تجاری بین بانکی، بر تقاضای ارز و نرخ ارز آنها تأثیر می گذارد. با این حال، سازندگان بازار اولیه که بانک های بزرگی هستند مقدار قابل توجهی از حجم معاملات فارکس را اجرا می کنند.

مبانی بازار بین بانکی

بازار بین بانکی به گردش تجاری سرمایه گذاری های ارزی و همچنین مقدار زیاد معاملات و تجارت کوتاه مدت ارز کمک می کند.

سررسید معمول معاملات در بازار بین بانکی از یک شب تا شش ماه است. طبق داده های جمع آوری شده در سال 2004 توسط بانک تسویه حساب های بین المللی، تقریباً 50٪ از کل معاملات فارکس کاملاً معاملات بین بانکی است.

تاریخچه مختصری از بازار بین بانکی

بازار ارز بین بانکی پس از فروپاشی توافق نامه برتون وودز و به دنبال تصمیم ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا مبنی بر بستن پنجره طلا در سال 1971 شکل گرفت.

نرخ ارز اکثر کشورهای صنعتی، مجاز به شناور شدن در برابر دیگر ارزها شد. تجارت به طور همزمان در سراسر جهان انجام و فقط برای تعطیلات آخر هفته و تعطیلات رسمی متوقف می شد.

ظهور سیستم نرخ شناور با ظهور سیستم های رایانه ای ارزان قیمت که امکان تجارت سریع را به صورت جهانی فراهم می کرد، همزمان شد. واسطه های صوتی در سیستم های تلفنی(تماس های تلفنی) در اوایل معاملات بین بانکی فارکس با خریداران و فروشندگان ارتباط داشتند، اما به تدریج با سیستم های رایانه ای جایگزین شدند که می توانستند تعداد زیادی از معامله گران را برای بهترین قیمت جستجو کنند.

سیستم های معاملاتی رویترز و بلومبرگ به بانک ها این امکان را داده تا میلیاردها دلار را همزمان معامله کنند و حجم معاملات روزانه آنها در شلوغ ترین روزهای بازار به 6 تریلیون دلار برسد.

درک بازار بین بانکی

معامله گران فارکس به امید اینکه نرخ ارز به نفع آنها حرکت کند ارزها را خریداری و می فروشند. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است امروز یورو را در برابر دلار آمریکا (EUR / USD) با نرخ فعلی ارز خریداری کند و روز بعد با افزایش نرخ سود کند.

با این حال، همه معاملات ارزی در بازار بین بانکی شامل حدس و گمان نیستند. به عنوان مثال، شرکت ها کالاهای خارج از کشور را خریداری و می فروشند و با این کار اغلب برای تسهیل معامله مجبوراند ارز محلی خود را با ارز خارجی مبادله کنند.

در اغلب بازارها هر معامله بر اساس قیمت و حجم به ثبت می رسند. در این بازار ها معمولاً یک مکان مرکزی وجود دارد که می توان کلیه معاملات را در آن جستجو کرد و اغلب یک شبکه متمرکز از سازندگان بازار وجود دارد، اما بازار فارکس این گونه نیست.

FX یک بازار متمرکز نیست، بازار فارکس یا ارز یک بازار غیرمتمرکز است. یک “مکان” وجود ندارد که تمام معاملات در آن ثبت شود. معاملات در همه جای دنیا رخ می دهند. در عوض، هر سازنده بازار یا موسسه مالی معاملات خود را ثبت و حفظ می کند.

تجارت در بازار غیرمتمرکز دارای مزایا و معایبی است. در یک بازار متمرکز، معامله گران می توانند نقدینگی یا حجم کلی بازار را کنترل و تعیین کنند. با این وجود، در زمان هایی که حجم معاملات کم است، معاملات بزرگ چند میلیارد دلاری می توانند قیمت ها را به طور نامتناسب تحت تأثیر قرار دهند. برعکس، در بازار فارکس، معاملات در مناطق زمانی خاص آن منطقه خاص انجام می شود.

به عنوان مثال، معاملات اروپا در ساعات اولیه صبح معامله گران ایالات متحده آغاز شده، در حالی که تجارت آسیا پس از پایان جلسه تجارت ایالات متحده آغاز می شود. در نتیجه چرخه 24 ساعته بازار ارز، طی چندین جلسه معاملاتی، برای یک معامله بزرگ دشوار است که قیمت ارز را در هر سه جلسه معاملاتی دستکاری کند.

اینفوگرافی بازار بین بانکی

بزرگترین شرکت کنندگان در بازار بین بانکی

حداقل اندازه یک معامله بین بانکی 5 میلیون دلار است، اما بیشتر معاملات بسیار بزرگتر هستند و می تواند در یک تراکنش مبالغی بالغ بر 1 میلیارد دلار جابجا شود. از بزرگترین فعالان می توان به Citicorp و JP Morgan Chase در ایالات متحده، Deutsche Bank در آلمان و HSBC در آسیا اشاره کرد.

چندین شرکت کننده دیگر در بازار بین بانکی وجود دارد، از جمله شرکت های بازرگانی و صندوق های سرمایه گذاری. در حالی که آنها از طریق خرید و فروش خود به تعیین نرخ ارز کمک می کنند، سایر شرکت کنندگان به اندازه بانک های بزرگ تاثیری در نرخ ارز ندارند.

اعتبار و تسویه حساب در بازار بین بانکی

در بازار بین بانکی بیشتر معاملات نقدی (Spot) دو روز کاری پس از اجرا تسویه می شوند. استثنای عمده دلار آمریکا در مقابل دلار کانادا است که روز بعد تسویه حساب می شود.

این بدان معناست که بانک ها برای تجارت حتی به صورت نقدی باید خطوط اعتباری با همتایان خود داشته باشند. به منظور کاهش ریسک تسویه، اکثر بانک ها توافق نامه های خالصی دارند که مستلزم جبران معاملات در همان جفت ارزی است که در همان تاریخ با همان شریک تسویه حساب می کنند. این حجم پول را تغییر داده در نتیجه خطر کاهش می یابد.

بازار بین بانکی غیر متمرکز است. این بازار نیاز به نظارت دارد، زیرا هر مشکلی می تواند تأثیر مستقیمی بر ثبات اقتصادی کل داشته باشد.

کارگزارانی که بانک ها را برای اهداف تجاری با یکدیگر در ارتباط می گذارند، طی سالیان گذشته نیز به بخشی مهم از اکوسیستم بازار بین بانکی تبدیل شده اند.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *