بروکر مارکت میکر چیست | چگونه کار می کند

مارکت میکر(market maker) را با نام های دیگری مانند میز فروش(Dealing Desk) یا بازارساز شناخته می شود. مارکت میکر بخشی از بازار فارکس را تشکیل می دهد.

مقدمه

مارکت میکر چیست؟

بروکر چیست؟

در بازار ارزهای خارجی، میز فروش(Dealing Desk) جایی است که دلالان(dealers) فارکس در آنجا( میتواند یک بانک یا موسسه مالی باشد) نشسته اند. از آنجا که بازار فارکس به صورت شبانه روزی باز است، بسیاری از موسسات در سراسر جهان میز فروش دارند. این میزهای معاملاتی را می توان در خارج از بازارهای تبادل ارز که معاملات اوراق بهادار و سایر محصولات مالی را اداره می کنند مانند بانک ها و شرکت های مالی نیز یافت. پس می توان گفت میزهای فروش فقط به فارکس محدود نمی شوند و آنها دارایی های بسیاری مانند سهام، ETFs، اختیار(options) و کالاها را اداره و اجرا می کنند.

مارکت میکر ها چگونه کار می کنند؟

ممکن است استفاده از واژه “میز”(Desk) کمی اشتباه باشد.

مارکت میکر ها(market maker) یا بروکر های میز بسته(فروش) به عنوان سازندگان بازار یا بازارساز نیز شناخته می شود. این بدان دلیل است که آنها از طریق اسپرد و تأمین نقدینگی و بودجه مشتریان خود و با گرفتن طرف مقابل معاملات، برای خود درآمد کسب می کنند. به عبارت دیگر، آنها با پر کردن و پوشش سفارشات خرید یا فروش معامله گران، یک بازار می سازند.

این می تواند منجر به تضاد منافع شود، میزهای معامله بسته به اینکه موقعیت مخالف خودشان می تواند برای آنها سودآور باشد یا خیر ، ممکن است سفارشات معامله گر را به صورت اختیاری پر کنند، اما این موضوع همیشه حاکم نیست.

در حالت ایده آل، بازارسازان قیمت های پیشنهادی(bid/ask) خود را ارائه داده و سفارشات معامله گران را پر می کنند در حالی که نسبت به چگونگی و توان این موقعیتها(نرخ) بی تفاوت است.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *