جفت ارز مبنای معاملات بازار فارکس

در بازار فارکس ارزها به صورت دوتایی در کنار یک دیگر قرار می گیرند که به آنها جفت ارز Currency Pair می گویند.

مقدمه

قبل از این که بدانیم جفت ارز چیست باید درک مشخصی از نقل دو کالا یا کالا در مقابل ارز داشته باشیم. شما برای خرید یک مداد مقدار مشخصی پول پرداخت می کنید. در اینجا با مفهوم جفت درگیر هستیم.

یک مداددر مقابلده تومان

به صورت واضح تر شما یک واحد از یک کالا را در مقابل، مقدار مشخصی از ارز(تومان) معامله می کنید.

یک واحد از کالا مشخصدر مقابلمیزان مشخصی از ارز (واحد پولی)

در فارکس هم به همین شکل است، فقط با این تفاوت که به جای کالا ارز قرار می گیرد.

یک واحد از ارز (یورو)در مقابلمقدار مشخصی از ارز (دلار)

جفت ارز در فارکس به چه معنا است؟

جفت ارز یا Currency Pairs، زوج هایی بازار فارکس هستند. جفت ارزهای فارکس متشکل از دو ارز مختلف (ارز پایه و ارز متقابل) است. هر کدام نیز با یک کد سه حرفی نمایش داده می شوند و هر کدام از جفت ها دارای یک نرخ لحظه ای هستند.

ارز پایه در بازار فارکس چیست؟

ارز پایه اولین ارز در یک جفت بوده که به آن base currency نیز گفته می شود. در تجارت ارز در بازار فارکس معمولا مقدار مشخصی از ارز پایه خرید یا فروش می شود که این مقدار مشخص را با لات lot و نسبت های آن می شناسیم.

ارز پایه در جفت ارز

ارز متقابل در بازار فارکس چیست؟

دومین ارز در جفت ارز به عنوان ارز متقابل، نقل شده، پیشنهادی یا quote currency شناخته می شود. این ارز نسبت به ارز اول یا پایه نقل می شود.

ارز متقابل در جفت ارز

شکل های مختلف نشان دادن جفت ارزهای فارکس

معمولا جفت های فارکس با حروف بزرگ و به شکل های زیر نشان داده می شوند. استفاده هر کدام از این نمایش ها برای یک جفت درست است.

EUR-USD

EUR / USD

EURUSD

EUR/USD

نرخ لحظه ای ارز چیست؟

نرخ ارز یا exchange rate نشان دهنده ارزش دو ارز نسبت به یکدیگر است. به عبارت دیگر، نرخ ارز مقدار پولی از quote currency می باشد که برای یک واحد از base currency باید پرداخت شود.

درک جفت ارزهای فارکس

جفت ارز یک ساختار برای قیمت گذاری در بازار فارکس است و ارزش پول دارای یک نرخ نسبی بهمراه نوسان بوده و همیشه در مقایسه با ارز دیگر تعیین می شود.

می دانیم که در بازار فارکس ارزها تبادل می شوند. تقریباً 180 ارز قانونی در سراسر جهان در گردش است. بنابراین، از دید تئوری امکان مبادله یک ارز واحد با 179 ارز دیگر وجود دارد. پس از کجا می توان فهمید کدام ارز با ارز دیگر مبادله شده است؟

برای رفع این سردرگمی هنگام خرید یا فروش در فارکس، ذکر دو ارز به عنوان یک جفت ضروری است، چرا که یکی برای پرداخت و دیگری برای دریافت خواهد بود.

جفت ارزهای فارکس همچنین به عنوان جفت های اصلی ، مینور و اگزوتیک دسته بندی می شوند.

در یک جفت نسبت ارزش ارز دوم یا متقابل نسبت به ارز پایه بیان می شود.

نحوه خواندن جفت ارز

در فارکس جفت ها را از چپ می خوانیم، به شکل زیر:

مقدار ارز متقابلی که باید برای یک واحد از ارز پایه پرداخت شودارز دوم = ارز متقابلارز اول = ارز پایه
1.5000برابر است باUSDدر مقابلیک EUR

یعنی شما برای خرید یک یورو باید 1.5 دلار بپردازید.

یا  1 یورو با 1.5 دلار آمریکا قابل مبادله است.

روش دیگر بررسی این مسئله این است که خرید 100 یورو  150 دلار برای شما هزینه خواهد داشت.

##

نرخ جفت ارز نشان می دهد که چه مقدار ارز متقابل برای خرید یک واحد ارز پایه مورد نیاز است.

##

مفهوم Sell و Buy در جفت ارز

معاملات ارز در بازار فارکس انجام می شود که بزرگترین و مایع ترین بازار مالی در دنیا است. این بازار امکان خرید، فروش، مبادله ارزها را فراهم می کند. همچنین تبدیل ارز برای تجارت و سرمایه گذاری بین المللی را امکان پذیر می کند.

همه معاملات فارکس شامل خرید همزمان یک ارز و فروش ارز دیگر است، اما خود جفت ارز را می توان به عنوان یک واحد در نظر گرفت.

اگر در یک جفت خرید BUY انجام دهید، ارز پایه را خریداری می کنید که اصطلاحا در فارکس می گوییم باز کردن پوزیشن بلند، long و به طور ضمنی ارز نقل شده را می فروشید.

برعکس، وقتی جفتی را می فروشید SELL ، ارز پایه را می فروشید یعنی گرفتن پوزیشن کوتاه short و به صورت ضمنی در حال خرید ارز متقابل هستید.

بر خلاف بازار سهام و کالا، شما ارز معامله می کنید، این بدان معناست که شما یک ارز را می فروشید تا ارز دیگر را بخرید. اما در بازار سهام و کالاها، شما با استفاده از ارز یک اونس طلا یا یک سهم از یک شرکت دارویی را خریداری می کنید.

جفت ارز های معامله شده

انواع جفت ارزها در بازار فارکس

جفت ارزها در بازار فارکس به سه دسته کلی تقسیم می شوند که هر کدام دارای تعریف و ویژگی حاصی هستند در ادامه هر یک را به طور مختصر توضیح می دهیم.

انواع جفت ارز در فارکس
  1. جفت ارزهای اصلی یا ماژور: جفت ارزهای فارکس که یک سمت آن دلار آمریکا باشد و سمت دیگر آن را یک ارز اصلی تشکیل دهد، جفت اصلی یا Major currency pairs می نامیم. برای درک بهتر این مفهوم مقاله جفت ارزهای اصلی را مطالعه کنید
  2. جفت ارزهای کراس یا مینور: جفت های مینور شامل دو واحد پولی از کشورهای توسعه یافته می باشد که فاقد دلار آمریکا است. در اینجا لیستی از جفت های مینور آورده شده است.
  3. جفت ارزهای عجیب و غریب: این جفت ها شامل یک کشور در حال توسعه با یک کشور و یا اقتصاد توسعه یافته است. در زیر لیستی از جفت ارزهای عجیب و غریب آورده شده است.

عباس رفیعی
عباس رفیعی
علاقه به موج ها و نمودار باعث جذب من به تحلیل و بازارهای مالی شد و در تلاش برای بهترین ها هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *